Scrum Techniki

Swarming – technika dla zespołu pomagająca kończyć zadania

Pomagałem ostatnio nowo powstałemu zespołowi podczas ich drugiego Sprintu. Kiedy się u nich pojawiłem – dzień przed Sprint Review – na tablicy korkowej wisiało 10 zadań, z czego tylko 1 było zakończone. Co więcej, było to zadanie znajdujące się na ostatniej pozycji ich Sprint Backlogu.

Podczas rozmowy ze Scrum Masterem tego zespołu dowiedziałem się, że mają problem z finalizowaniem zadań oraz, że to kolejny sprint, kiedy dużo pracy jest w trakcie realizacji, a pomimo tego niewiele jest faktycznie skończone.

Co to jest swarming?

Zaproponowałem użycie techniki zwanej swarming (ang. rój). Polega ona na tym, że w danym momencie cały zespół pracuje nad jedną, wybraną historyjką i nie przechodzi do kolejnej, zanim poprzednia nie zostanie zakończona.

Jak podzielić się pracą?

Oczywiście od razu pojawiło się pytanie – „no dobrze, ale jak zorganizować pracę, żeby wszyscy mieli co robić?”. Poniżej kilka przykładów pracy, która może zostać wykonana równocześnie w ramach pracy nad jednym zadaniem:

 • przygotowanie scenariuszy testowych
 • zdobycie brakującej wiedzy biznesowej potrzebnej do realizacji zadania
 • napisanie unit testów
 • konfiguracja środowiska testowego (zapewnienie danych, połączeń do zewnętrznych systemów, konfiguracja)
 • nagranie testów automatycznych (początkową będą świecić na czerwono)
 • opracowanie planu prezentacji przyrostu na Sprint Review
 • przyglądnięcie się zadaniu z perspektywy Definition of Done
 • programowanie w parach
 • konsultacja rozwiązania z innymi deweloperami (spoza zespołu)

Na co zwrócić uwagę?

 • rozmiar zadania – zbyt małe zadanie może powodować, że trudno będzie sensownie podzielić się pracą; z drugiej strony zbyt duże może spowodować, że w rzeczywistości każdy zajmie się swoim, niezależnym fragmentem większej historyjki
 • liczba jednocześnie realizowanych zadań – spotkałem się z wariantem „dwie historyjki na raz” oraz „tyle historyjek na raz, ilu testerów w zespole”

 

Moje najbliższe warsztaty

Warsztaty „Labirynty Scruma” — Warszawa — 26-27 marca 2020
Chcesz dowiedzieć się, jak usprawnić swojego Scruma i omijać najczęstsze pułapki?
Dołącz na 2-dniowe warsztaty i przepracuj ze mną na żywo, jak radzić sobie z pułapkami w Scrumie. 100% praktyki, zero teorii.

Zapisz się na warsztaty >>
Jacek Wieczorek
Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.
Mogą Cię zainteresować poniższe wpisy
To Twój ostatni Sprint. Co robisz?
Prognoza oraz zobowiązanie w Scrumie
6 komentarzy
 • Basia Lut 8,2018 at 13:53

  Jacek, czy możesz polecić jakieś ciekawe artykuły, strony o Swarmie? Aktualnie mam do czynienia ze Swarmem i szukam informacji na ten temat.

 • Jacek Wieczorek 26 maja,2015 at 22:09

  Maciej, zgadza się. Nie bez powodu „odwaga” jest jedną z pięciu wartości scrumowych :) Więcej o wartościach: http://www.scrum.org.pl/2013/06/wartosci-w-scrumie/

 • Maciej Kwi 12,2015 at 01:49

  W praktyce trzeba mieć trochę odwagi żeby powiedzieć zarządowi NIE – nie możemy więcej rzeczy na raz robić, bo zawalimy. Niezależnie od technologii, kończenie zadań jest celem biznesowym samym w sobie.
  Tak więc w praktyce zarządzania na poziomie zespołu zadaniowego ważna jest też asertywność lidera, bo w korporacji nieustannie odbywają się próby nałożenia zbyt wielu tematów jednocześnie. Ryba psuje się od głowy :)

 • Dariusz Śmigiel Kwi 5,2014 at 21:27

  Ciekawe podejście do kończenia.
  Dotychczas, w naszym zespole, mieliśmy tyle „odpalonych” historyjek, ilu dostępnych developerów, zgodnie z założeniem, by każdy miał coś, nad czym mógł pracować.
  Czasami jednak zdarza się, że pomimo blisko 2 tygodni pracy nad jedną rzeczą, cały czas nie jest ona dokończona.
  Czy masz doświadczenie ze swarmingiem oraz większą liczbą zespołów? Jak to wygląda?

  • Jacek Wieczorek Kwi 16,2014 at 00:16

   Darek, to co opisujesz, to częsty problem, który obserwuję z zespołach scrumowych. Odnoszę wrażenie, że zespoły planując pracę, zazwyczaj skupiają się na 100% utilizacji swoich mocy przerobowych („każdy ma coś, nad czym mógł pracować”), zamiast skupiać się na szybkim dostarczaniu wartości już w trakcie trwania sprintu. Trafnie opisuje to zagadnienie Tom DeMarco w książce „Slack” (http://jacekwieczorek.agony.webd.pl/slack-tom-demarco/) – zdecydowanie polecam lekturę.

   Widziałem kilka wersji swarmingu – od najbardziej wymagającego (1 zadanie per zespoł w jednym momencie) do nieco bardziej luźnych wersji (2-3 zadania). Zazwyczaj efekty są zadowalające, zespół pozytywnie wspomina tego rodzaju eksperymenty, jednak nadal jest to rzadko spotykana technika pracy.

   Co konkretnie masz na myśli, pytając o doświadczeniach z większą liczbą zespołów?

Zostaw swój komentarz

Twój komentarz*

Twoje imię*
Twoja strona*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.