Scrum Master – Batman czy Joker?

Spotykam się z dwoma modelami pracy Scrum Mastera. Różnią się one od siebie zasadniczo stopniem zaangażowania czasowego.

Jedni widzą tę rolę jako praca typowo z doskoku – usuwanie problemów, które w jakiś sposób blokują zespół, prowadzenie ceremonii scrumowych, pilnowanie timeboxów. Kiedy Scrum Master wykona zadania względem zespołu, może wrócić do swojej macierzystej roli – programisty, kierownika czy też project managera.

Balansuje między dwoma rolami, niczym Bruce Wayne – na codzień jest zwykłym członkiem zespołu deweloperskiego, ale kiedy zachodzi potrzeba i zespół wzywa go, zakłada kostium super bohatera i pojawia się na posterunku, zupełnie jak Batman na ulicach Gotham City.

Dla innych to praca na pełen etat, w myśl zasady, że dobry Scrum Master potrafi poprowadzić dwa lub trzy zespoły, natomiast świetny Scrum Master – tylko jeden. Kiedy wykona pracę z zespołem, pracuje z Product Ownerem lub ewangelizuje organizację. Ma czas na edukację, rozmowy ze społecznością Scrum Masterów oraz złapanie odpowiedniego dystansu, aby pomóc zespołowi wejść na kolejny poziom rozwoju.

Jest niczym Joker, który w sposób ciągły oraz w pełni transparentny sposób realizuje swoje zadania. Jest cały czas sobą, zaangażowany na 100%.

A kim Ty jesteś?

Photo by Victor Xok on Unsplash

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.