Wielokrotnie spotkałem się z pytaniem Scrum Masterów lub Product Ownerów – którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z agile oraz Scrumem – co robić, aby rozbudować swoją wiedzę. Kiedy kilka dni temu, po przeprowadzeniu rozmowy rekrutacyjnej w poszukiwaniu doświadczonego Scrum Mastera, osoba biorąca w niej udział poprosiła mnie o feedback i sugestie co do dalszego rozwoju, stwierdziłem, że czas na napisanie poniższego wpisu.
Obszary, którymi warto się zainteresować, można podzielić na kilka grup:
1. Lokalne społeczności agile – w kilku dużych miastach w Polsce funkcjonują inicjatywy, które skupiają entuzjastów agile, chętnych do dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniami. Najczęściej formuła takich spotkań to prezentacja prelegenta (zazwyczaj ok. 1h), która przeobraża się następnie w dyskusję w mniejszych grupach. Jeżeli szukasz inspirujących dyskusji, zdecydowanie zainteresuj się, czy w pobliżu Ciebie funkcjonuje już taka grupa. Jeśli nie, to może warto założyć takową?
2. Książki
- Coaching Agile Teams: A Companion for ScrumMasters, Agile Coaches, and Project Managers in Transition – punkt startowy, jeśli chodzi o tematykę agile coachingu dla każdego Scrum Mastera
- Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum – kolejny krok, czyli bardziej konkretnie o Scrumie i co ważne – kompleksowo. Od zrozumienia jak funkcjonuje proces przeprowadzania zmiany, poprzez metody wdrażania jej w organizacji, do technik pomagających realizowania konkretne zdarzenia scrumowe.
- Agile Product Ownership in a Nutshell – książka, którą przeczytasz w jeden wieczór, a da Ci podstawę teoretyczną dla roli Product Ownera. Jedna z nielicznych książek na rynku, która w przystępny sposób opisuje proces tworzenia produktów w środowisku agile.
- Management 3.0: Leading Agile Developers, Developing Agile Leaders – świetna pozycja, wychodząca daleko poza agile, dająca szeroki konteks dotyczący zarządzania w złożonych środowiskach
3. Publikacje
- Scrum Guide – kilkanaście stron o tym, czym jest Scrum, napisane przez Jeffa Sutherlanda oraz Kena Schwabera – twórców Scruma. Warto czytać ten dokument co jakiś czas, bo wraz z upływającym czasem (oraz zdobytym doświadczeniem) zaczyna się coraz więcej z niego wyciągać. Do dzisiaj potrafi mnie coś zaskoczyć czy zainspirować.
- Product Owners Manual – krótka, lecz treściwa pozycja, zawierająca zbiór podstawowych informacji związanych z rolą Product Ownera
4. Materiały video
- Agile Product Ownership in a Nutshell – krótkie wprowadzenia do tematu zarządzania produktem w wykonaniu Henrika Kinberga, świetny i zwięzły wstęp
Powyższe materiały to tylko przykład punktu, z którego można wystartować. Dalszy rozwój to połączenie własnych doświadczeń, dyskusji z praktykami agile oraz kolejnych lektur – dobieranych według własnego uznania. Powodzenia!
Photo by Aleks Dorohovich on Unsplash
2 odpowiedzi
Do pozycji obowiązkowych dorzuciłabym Głaskologię polskiego Coacha Miłosza Brzezińskiego. Myślę że wiedza w niej zawarta otwiera drzwi do innych metod i technik i zdecydowanie brakuje jej większości polskich Scrum Masterów.
Dzięki Beata, nie czytałem. Fakt, że skupiłem się na pozycjach bardziej procesowych.