Premiera podcastu „Porządny Agile”

Dzisiaj swoją premierę ma podcast “Porządny agile, który będę współtworzył z Kubą Szczepanikiem. Pierwszy, premierowy odcinek dotyczący roli Scrum Mastera, możecie odsłuchać na stronie podcastu.

W podcaście będziemy dyskutować o szeroko rozumianej zwinności, sięgając do naszych doświadczeń, obserwacji oraz przemyśleń.

Mamy hipotezę, że jest miejsce na polskim rynku na solidny podcast skupiony wyłącznie na zwinności i aspektach z nią związanych. Mieliśmy rację kilka lat temu zakładając z Ewą, Izą i Dawidem agile247.pl i wierzymy, że podobnie będzie z podcastem.

Opowiesz trochę historii?

Pomysł nagrywania podcastu nie jest nowy. Pierwszy raz pomyślałem o tym jakieś 1,5 roku temu, pisząc “Labirynty Scruma”. W tym okresie dosyć intensywnie słuchałem podcastów dotyczących self-publishingu (np. Self Publishing School oraz The Self Publishing Formula) i przeszło mi przez myśl, aby samemu zacząć dzielić się wiedzą w takim formacie. W podcastach podobał mi się fakt, że forma mówiona pozwala przekazać o wiele więcej informacji niż pisany tekst (emocje, intonacja, ton głosu), przez co szansa na zbudowanie relacji między prowadzącym a słuchaczem wzrasta. Postanowiłem, że wrócę do tematu po tym, jak już wydam książkę.

W międzyczasie wielokrotnie omawiałem ten temat z Kubą. Zastanawialiśmy się nad formą podcastu (rozmawiamy sami czy zapraszamy gości?), tematyką (czysty agile czy idziemy szerzej?) oraz potencjalnym składem osobowym (ktoś z nas zacznie sam nagrywać czy będziemy nagrywać razem?). W podjęciu decyzji pomogło nam wygenerowanie kilkudziesięciu tematów na oddzielne odcinki podcastu, co pokazało, że mamy o czym opowiadać przez najbliższe lata.

Jak podeszliście do pierwszego odcinka?

Traktujemy ten pierwszy odcinek jako MVP. Ze swojej strony poświęciłem na jego przygotowanie 11 godzin (od pewnego czasu rejestruję, gdzie spędzam swój czas) plus do tego praca Kuby. Chcieliśmy zmaksymalizować pracę niewykonaną, stąd redukowaliśmy zakres koniecznych prac, aby uruchomić podcast. Pewnego dnia po prostu nagraliśmy pierwszy odcinek na telefon, zmiksowaliśmy, postawiliśmy minimum technicznego zaplecza, aby można było tego odsłuchać i dzisiaj oddajemy pierwszą iterację podcastu w ręce (uszy?) słuchaczy, będąc świadomym, że przed nami długa droga.

Chciałbym przy tej okazji wspomnieć, że nieustannej inspiracji oraz konkretnych porad “how-to”, odsłaniając swoje zaplecze podcasterskie, dostarczały mi wybrane odcinki podcastów Marka Jankowskiego (Mała Wielka Firma) oraz Michała Szafrańskiego (Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy). Jest to zdecydowanie dobry moment, żeby Wam za to podziękować. Wasze działania w formie podcastów stały się dla mnie inspiracją, żeby zacząć nagrywać z Kubą swój własny. Dziękuję!

Pierwszy odcinek odsłuchany, co dalej?

Jeżeli zdecydujecie się przesłuchać pierwszy odcinek, proszę o informację zwrotną. Każdy komentarz jest dla nas na wagę złota i pomoże nam przygotować jeszcze lepszy produkt wraz z kolejnymi odcinkami. Możecie zostawić komentarz pod pierwszym odcinkiem podcastu, na Twitterze, Facebooku, serwisie Soundcloud lub poprzez formularz kontaktowy na blogu.


Zapraszam!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

2 odpowiedzi

  1. Bardzo dobry krok! Podcasty są najlepszą formą produktywnego spędzania nieproduktywnego czasu. I potwierdzam, że tego właśnie na rynku brakowało. Jedyne na co chciałem zwrócić uwagę, to brak możliwości ściągnięcia podcastu. W tej formule, jestem uzależniony od SoundCloud’a oraz dostępności sieci. A w trasie często mam z tym problem. Jestem fanem #szafiego i bardzo odpowiada mi możliwość pobrania jego podcastów. Do przemyślenia ;)

    1. Dzięki Krzysiek za komentarz. Zmieniłem ustawienia i można już pobrać pierwszy odcinek. I tak samo zrobimy dla kolejnych. Przyjemnego odsłuchu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.