Nie tylko technologia, czyli przemyślenia po Poznań Startup Hackathon 2014

Parę dni temu miałem okazję uczestniczyć jako mentor w poznańskim hackathonie. Zadaniem uczestników imprezy było stworzenie w 24h aplikacji, która korzystając z kilku dostępnych API (m.in. Miasto Poznań, Allegro, Wykop), ma rozwiązać dowolny problem, z którym borykają się mieszkańcy Poznania. Uczestniczyło w nim kilka zespołów, którym pomagali mentorzy, z jednej strony zadając trudne pytania, z drugiej dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej kilka moich przemyśleń i obserwacji, patrząc typowo z perspektywy szybkiego dostarczania wartości dla użytkownika:

  • pomimo sali wypełnionej ciekawymi ludźmi, zespoły nie decydowały się na zbieranie bieżącego feedbacku na temat swoich pomysłów. Pytanie “Ilu osobom pokazaliście dotychczas swój produkt?”, zazwyczaj kończyło się dłuższą ciszą. Wprawdzie mentorzy sami podchodzili do teamów i prosili o ogólne przedstawienie idei, to chodzi mi raczej o proaktywną postawę na zasadzie: “szybko poddajmy ocenie nasz pomysł”. Jest różnica pomiędzy zabieganiem o feedback, a otrzymaniem go przypadkowo.
  • idąc dalej, kolejne funkcje dodawane do aplikacji nie wynikały z rozmów z użytkownikami, a raczej z własnego przeczucia, co mogło by fajnie zadziałać. Podejrzewam, że fajnie przez chwilę poczuć się jak Steve Jobs i wymyślać funkcje aplikacji pod siebie, to jednak póki nie mamy doświadczenia jak szef Apple, warto zapytać użytkowników, jakich funkcji tak naprawdę potrzebują.
  • byłem świadkiem sytuacji, w której jeden z uczestników płynnie opowiadał i pokazywał, jak działa ich aplikacja; kiedy jeden z mentorów zaproponował, że może sam spróbuje skorzystać z aplikacji, płynność działania aplikacji spadła niemal do zera; próba użycia aplikacji generowała kolejne pytania: “gdzie mam kliknąć?”, “nie wiem co mam teraz zrobić”, “te filtry działają zupełnie odwrotnie niż myślałem”, “spodziewałem się czegoś innego po kliknięciu w ten przycisk” itd. Zderzenie z rzeczywistością potrafi być całkiem inspirujące.

Reasumując, kibicuję takim imprezom jak hackaton, gdzie wszyscy obecni mogą się nauczyć czegoś nowego i w krótkim czasie stworzyć działającą i użyteczną aplikację. Zebrane osoby nie miały problemów z użyciem świeżej technologi, nieco gorzej jednak wypadły w takich obszarach jak zarządzanie produktem, zarządzanie procesem czy umiejętności prezentacji (sprzedania) pomysłu. Wiedza we wspomnianych obszarach jest moim zdaniem równie kluczowa, co umiejętność napisania działającego kodu.

Nie zmienia to jednak faktu, że podobne wydarzenia umacniają mnie w przekonaniu o sensowności inicjatyw takich jak barcampy, hackatony czy skupionych wokół konkretnego tematu spotkania loklanych społeczności (np. PAUG). Tego typu spotkania są potrzebne, aby wiedza zebrana w głowach pojedynczych osob mogła swobodnie przepływać pomiędzy wszystkimi uczestnikami tego typu eventów.

Zdjęcie pochodzi z profilu City of Poznań na facebook.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

2 odpowiedzi

    1. Pytanie jak najbardziej na miejscu, zawsze :) Co ciekawe, poznałem podczas imprezy zespół, który wprost powiedział, że nie zastanawiali się nad potencjałem biznesowym swojego rozwiązania – chcieli po prostu poznać nowe API i nauczyć się czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.