„Management 3.0: Leading Agile Developers, Developing Agile Leaders” – Jurgen Appelo

Do przeczytania „Management 3.0” podchodziłem w kilku etapach. Najpierw, przeglądając dostępne pozycje sklepu Amazon, przeczytałem przykładowy rozdział i… na tym stanęło. Następnie zupełnie przypadkowo trafiłem na blog autora. Kolejne sygnały pod postacią rekomendacji docierały do mnie co jakiś czas na Twiterze. Ostatecznie połączenie dwóch faktów – wyjazdu na wakacje oraz konieczności coraz częstszej pracy z szeroko rozumianą organizacją – spowodowało, że zdecydowałem się zabrać do plecaka książkę Jurgena Appelo.

Wiele osób twierdzi, że agile nie potrzebuje managerów – do pełni szczęścia wystarczą podobno zmotywowane, samoorganizujące się zespoły. Założę się o butelkę dobrej whisky, że po przeczytaniu „Management 3.0”, osoby te zrozumieją dowiedzą się, jak może wyglądać praca świadomego oraz kompetentnego managera.

Autor zabiera nas na podróż w głąb organizacji oraz zespołów ludzkich i opierając się o rozmaite teorie oraz modele naukowe, dochodzi do konkluzji, że to, co nas otacza w pracy, to nic innego jak złożony system – a ten rządzi się swoimi prawami, których nieznajomość pozbawi nas możliwości wpływania na jego zachowanie. Oczywiście po uświadomieniu nas, z jak delikatną materią przyszło nam się zmierzyć, jako rozwiązanie podsuwa swój własny model działania (co nie przeszkodziło mu na końcu książki zanegować sensowności korzystania z wyłącznie jednego modelu działań).

W książce oprócz naprawdę konkretnej porcji wiedzy podanej wprost, można znaleźć masę cytatów oraz odnośników do zewnętrznych źródeł. Czytając ją, miałem wrażenie, że w końcu trafiłem na książkę, która zgłębia obszary powiązane z agile’em nieco bardziej, aniżeli wytłumaczenie, co to jest iteracja czy jak przeprowadzić skuteczną retrospektywę.

Co ważne, często sięgając do naukowych definicji, Jurgen potrafi umiejętnie dobrać porcję oraz jakość informacji, tak że zrozumienie omawianego obszaru z jednej strony jest osiągalne, z drugiej nie czujemy się przytłoczeni nadmiarową wiedzą.

Reasumując, jeśli:

  • jesteś managerem funkcjonującym w środowisku agile’owym, lub
  • jesteś Scrum Masterem lub agile coach’em,

i chciałbyś lepiej zrozumieć środowisko, w którym pracujesz, a także dowiedzieć się, jak można na nie wpływać, koniecznie przeczytaj tę książkę.

Moja ocena: 5/5

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.