Od dzisiaj strona agilecoaching.pl funkcjonuje pod nowym adresem: jacekwieczorek.pl. Dlaczego zdecydowałem się na zmianę?
Dwa główne powody to:
- określenie „Agile Coach” traci swoje pierwotne znaczenie
- chcę świadomie budować moją markę osobistą
Poniżej kilka słów komentarza do obu punktów.
Określenie „Agile Coach” traci swoje pierwotne znaczenie
W czym problem? Agile Coach może oznaczać dzisiaj wszystko i nic.
Dla jednego Agile Coach to po prostu „senior Scrum Master”, dla drugiego to osoba pracująca z organizacją nad transformacją, inny powie, że to alternatywna nazwa na Scrum Mastera.
Nie będę dogłębnie opisywał jak rozumiem rolę Agile Coacha, bo zrobiłem to w odcinku „Kto to jest Agile Coach” podcastu „Porządny Agile”. Dodatkowo, pisali o tym m.in. Kuba i Stanisław na swoich blogach. Krótko mówiąc: problem związany ze zrozumieniem tej roli istnieje i moim zdaniem będzie się pogłębiał.
Druga sprawa – słowo „coach” w nazwie. Całkiem rezonuje ze mną model przygotowany przez Agile Coaching Institute, które pokazuje obszar kompetencji Agile Coacha:

Jak widać, umiejętności coachingowe (Professional Coaching) są częścią kompetencji Agile Coacha. Wiem też z własnej praktyki, że umiejętności coachingowe przydają się w codziennej pracy.
Niemniej, wyraz „coaching” przybiera od lat bardzo pejoratywne znaczenie i jest to zasługa całej masy magików, komunikujących, że „możesz wszystko” i „żeby coś zmienić w swoim życiu… musisz coś zmienić w swoim życiu”. Trochę to śmieszne, trochę to straszne i nie chciałbym mieć z tym zbyt wiele wspólnego.
Nie mam kontroli nad tym, jak definiowana jest rola Agile Coacha i jak kształtuje się ona w Polsce i na świecie. W świadomy sposób, coraz rzadziej mówię i piszę o sobie „Agile Coach”, aby uniknąć uproszczenia i błędnego zidentyfikowania tego, co robię i jak robię.
Moja marka osobista
Dodatkowym aspektem, który wpłynął na zmianę, jest fakt, że nie wiem co będę robił za 5-10 lat. Chciałem, żeby adres mojego bloga był odporny na upływ czasu.
Dlaczego taka domena? Marka osobista to coś, co zawsze będzie ze mną. Moje imię i nazwisko będzie gwarancją określonego zestawu wartości, kompetencji oraz doświadczeń.
I to niezależnie od tego, jaką nazwiesz moją rolę w organizacji. Nieważne w jakiej konfiguracji pracuję z klientami, nieważne jak nazywają mnie w swoich firmach (Agile Coach, Agile Master, coach zwinności, konsultant agile…), to na koniec dnia pracuję na swoje nazwisko.
Na orbicie mojej marki krążą się różne inicjatywy, które stworzyłem sam (książka) lub współtworzę z innymi osobami (podcast, portal o zwinności). To różnorodne produkty, zbudowane w różnych konfiguracjach osobowych, które posiadają dwa wspólne mianowniki: dotyczą zwinności oraz jestem częścią tych produktów.
Zmiana domeny do domknięcie większego tematu. Jakiś czas temu zmieniałem szablon bloga, dodałem też stronę startową. Przeniesienie bloga na nową domenę domknęło tę inicjatywę. Po wielu latach dodałem też w końcu SSL.
Podsumowanie
Zmieniłem adres strony agilecoaching.pl na jacekwieczorek.pl. Cała reszta pozostaje bez zmian. Będę pisał o tym, co dotychczas. Zmiana wydaje się kosmetyczna, jednak chciałem, aby kontekst był dla czytelników jasny.
Photo by Ludovic Fremondiere on Unsplash
2 odpowiedzi
Hej Jacek, zupełnie Cię rozumiem – dużo tego „coachingu” a samo określenie jest mocno nadużywane i niedoceniana jest wiedza domenowa. Jednak Bob Galen wprowadził peną modernizacją – wymiar Advising. Jeśli jeszcze nie czytałeś to polecam – Extraordinarily Badass Agile Coaching, jego autorstwa.
Hej Łukasz. Dzięki za ten materiał, nie znałem. Tytuł intrygujący ;)