„Coaching Agile Teams” – Lyssa Adkins

Książkę Lyssy Adkins „Coaching Agile Teams” przeczytałem ze szczególnym zainteresowaniem. Tytuł – łączący w sobie trzy obszary, które darzę zwiększoną uwagą – nie pozostawia złudzeń co do zawartości.

Jest to bez dwóch zdań pozycja, która w sposób komplementarny pokrywa obszar codziennej pracy hmm… no właśnie. Dla kogo konkretnie jest ta książka?

Podtytuł rozwiewa tę wątpliwości: jeśli Twoja rola to Scrum Master, agile coach, kierownik projektów, a także – pomimo, iż nie został wspomniany w podtytule – menadżer średniego szczebla w zwinnym środowisku, koniecznie przeczytaj tę pozycję.

Scrum Master dowie się, z jak wielu perspektyw powinien spojrzeć na pracę zespołów. Agile coach znajdzie dobre wprowadzenie do coachingu zespołów agile’owych, a także listę narzędzi do wykorzystania w codziennej pracy. Kierownik projektu zrozumie, jak zmienia się jego rola w środowisku samoorganizujących się zespołów. Menadżer przeczyta, jak nie przeszkadzać, a zarazem jak wspomagać zespoły w osiąganiu świetnych rezultatów.

Największa z mojej perspektywy wartość książki, to pełne wyartykułowanie zakresu działań świadomego Scrum Master’a. Lyssa jasno pokazuje, że rola ta, to coś więcej, niż tylko dbanie o poprawność procesu scrumowego. Otrzymujemy zatem masę wskazówek, technik oraz pomysłów, które pozwalają lepiej wspomagać zespoły, Właściciela Produktu oraz wszelkiego rodzaju interesariuszy w ich codziennej pracy.

W trakcie czytania zaznaczyłem niemal 100 fragmentów, do których co najmniej raz w tygodniu wracam. Po przeczytaniu książki „od deski do deski”, sięgam do wybranych rozdziałów w poszukiwaniu inspiracji czy konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Szczególnie istotne wydaje mi się zwrócenie uwagi na niezmiernie ważny aspekt pracy, jakim jest codzienna praca z Właścicielem Produktu. Zanim zaczniemy mieć pretensje co do jakości Rejestru Produktu, braku odpowiedniego wkładu do zdarzeń Scrumowych, czy niejasnej wizji rozwoju, zastanówmy się, czy na pewno poświęciliśmy wystarczającą ilość czasu na wsparcie Właściciela Produktu w jego roli.

Któż bowiem jak nie my, powinien nauczyć myślenia agile’owego wszystkich zainteresowanych?

Absolutnie obowiązkowa pozycja.

Moja ocena: 5/5

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.