Wywiady
Jacek Wieczorek

Wywiad ze mną o zwinności, transformacjach agile oraz kulturze organizacyjnej

Jakiś czas temu udzieliłem wywiadu Wojtkowi Strózikowi w podcaście Rozwój osobisty dla każdego. Rozmawialiśmy ponad godzinę o szeroko rozumianej zwinności, zahaczając o interesujące wątki poboczne. Omówione tematy Czym jest zwinność? Jak planować w podejściu zwinnym? Kim jest Scrum Master i czym się różni Scrum Master od Project Managera? Jakie są zagrożenia mechanicznego Scruma? Jak przestawić głowę z myślenia o procesach na myślenie o ludziach i interakcjach? Jak wygląda wprowadzenia zwinności do organizacji? Czy zwinność to projekt do realizacji czy raczej nieustanny proces usprawniania się? Jak może wyglądać udana praca zdalna w czasie pandemii? Jak wyglądał i wygląda rynek pracy? Czy

Czytaj dalej »
Software house
Jacek Wieczorek

Jak sprzedawać agile klientom zewnętrznym przed podpisaniem kontraktu?

W realiach pracy klient – dostawca, częstym wyzwaniem jest przekonanie klienta do pracy w sposób zwinny. Zebrałem i opisałem kilka strategii sprzedaży zwinności przed podpisaniem kontaktu, które praktykuję, pracując z firmami typu software house. Relacja klient – dostawca Gdy piszę o relacji klienta i dostawcy, mam na myśli współpracę, która: Opiera się na podpisanej umowie (np. typu fix, time & material lub hybrydy tych umów) pomiędzy dwoma firmami Dotyczy realizacji produktów od zera (np. firma budująca produkt pod konkretny zamówienie klienta), jak również sprzedaży produktów w wersji bazowej (np. ERP, CRM, silnik sklepu e-commerce) wraz z usługą dopasowania lub rozbudowania

Czytaj dalej »
Przemyślenia
Jacek Wieczorek

Dlaczego zrezygnowałem z domeny agilecoaching.pl?

Od dzisiaj strona agilecoaching.pl funkcjonuje pod nowym adresem: jacekwieczorek.pl. Dlaczego zdecydowałem się na zmianę? Dwa główne powody to: określenie „Agile Coach” traci swoje pierwotne znaczenie chcę świadomie budować moją markę osobistą Poniżej kilka słów komentarza do obu punktów.

Czytaj dalej »
Przemyślenia
Jacek Wieczorek

Sygnały ostrzegawcze zwinnych transformacji

Pracując jako zewnętrzny konsultant zależy mi na skutecznym wspieraniu zwinnych transformacji w organizacjach. Nie każda firma jest tak samo zdolna do przeprowadzania zmian. Niektóre posuwają się szybko do przodu, inne usprawniają się bardzo wolno — tak wolno, że można odnieść wrażenie, że zmiana nie postępuje wcale. Przez ostatnie kilka lat, mniej lub bardziej świadomie, budowałem swoją listę sygnałów ostrzegawczych. Pomagają mi one dokonać oceny potencjału toczącej się zmiany. Jest to dla mnie wsad do głębszej analizy sensu i wartości płynącej z kontynuacji mojego zaangażowania w zmianę.

Czytaj dalej »
Książki
Jacek Wieczorek

Czego o budowaniu prototypów nauczyłem się z książki “Sprint”?

Pogłębiając ostatnio obszary związane z obszarem product discovery, zdecydowałem się przeczytać książkę “Sprint”, napisaną przez Jake’a Knapp’a, który spędził 10 lat pracując w Google oraz z Google Ventures. Zanim pomyślisz “Ileż można o tych Sprintach! Ten Wieczorek już kompletnie zatracił się w tych swoich labiryntach…”, poczekaj chwilę :) W tym wpisie, będę się posługiwał zwrotem “Design Sprint”, mając na myśli Sprint w rozumieniu książki Jake’a Knapp’a, a nie Sprint, będący częścią frameworka Scrum.

Czytaj dalej »