„Agile and Iterative Development: A Manager’s Guide” – Craig Larman

Kiedy prawie 2 lata temu zamienialiśmy waterfalla na agile w allegro.pl, bardzo dużo czytałem o Scrumie. Pomimo konsumpcji niezliczonej ilości artykułów, czułem się jak osoba, która wprawdzie zdrowo się odżywia, ale nadal nie wie, czym tak naprawdę jest białko, węglowodany oraz tłuszcze. To, czego mi brakowało, to solidnych podstaw, na gruncie których narodził się Scrum.

Poszukując pozycji, która skupi się na podstawach – zamiast kolejny raz opisywać framework – natrafiłem na książkę Craiga Larmana. Rozmyślając chwilami, czy to normalne, że w piątek, po całym tygodniu pracy, czytam z wypiekami na twarzy branżową książkę, z każdą przeczytaną kartką upewniałem się, że to jest to, czego szukałem.

Autor – jeden z dwudziestu najbardziej wpływowych osób w świecie agile – po kolei wyjaśnia podstawy: czym jest iteracyjność, inkrementalne dostarczanie, adaptacyjne oraz ewolucyjne planowanie i development. Następnie płynnie przechodzi do nakreślenia podstaw podejścia zwinnego oraz tłumaczy, co motywowało ludzi do stworzenia przeciwwagi dla klasycznego modelu kaskadowego. Wszystko to napisane przystępnym językiem oraz dodatkowo przedstawione na czytelnych rysunkach.

Drugim najmocniejszym punktem książki – oprócz wprowadzenia – jest rozdział nazwany „Evidence”. Znajdziemy tam niezliczoną ilość informacji dotyczących problemów związanych z podejściem kaskadowym, iteracyjne studia przypadku, wyniki badań oraz wypowiedzi osób, które były agile, before it was cool ;)

Dodatkowo w książce znajdziemy opis Scruma, Extreme Programming, Unified Process oraz Evo. Daje to pewien obraz, jak rozwijał się nurt agile, trzeba jednak pamiętać, że metody te ewoluowały i pewne informacje nie są już aktualne.

Kiedy przeczytałem tę książkę, nie istniał jeszcze agilecoaching.pl. Pomimo, iż minęło trochę czasu, nadal wracam do tej pozycji, gdy chcę wrócić do źródeł. Kiedy ostatnio ktoś zapytał mnie, jaką książkę o podstawach agile polecam, pomyślałem właśnie o tej pozycji. Pomimo dosyć wysokiej ceny w wersji Kindle (45$), zachęcam do przeczytania.

Plusy:

+ świetny wstęp, dogłębnie tłumaczący podstawy
+ duży zbiór mało popularnych, ciekawych informacji

Minusy:

– opis metod pracy nie jest aż tak porywający, jak pozostałe rozdziały
– cena

Moja ocena: 4,5 / 5

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.