5 mitów dotyczących agile’a

Agile. Dla jednych jedyne słuszne podejście do tworzenia oprogramownia, dla innych wyłącznie marketingowo opakowany chaos. Podczas rozmów jednych i drugich pada wiele śmiałych stwierdzeń. Nie wszystkie z nich są prawdziwe.

Poniżej pięć mitów dotyczących agile’a, które słyszę najczęsciej:

1. Wreszcie nie musimy tworzyć dokumentacji

To, że kompletna dokumentacja nie istnieje w momencie, gdy zasiadamy do kodu nie oznacza, że nie ma jej w ogóle. To, że może nie mieć postaci 30-stronicowego dokumentu nie znaczy, że nie wiadomo, co trzeba zrealizować w projekcie. Zgodnie z najlepszymi praktykami, w agile’u dokumentacja powstaje ad-hoc, w konkretnym wymiarze, na wymaganym poziomie szczegółowości.

2. Teraz projekty będziemy robić szybciej

Oprogramowanie może być dostarczane wcześniej. Nie zawsze jednak agile znaczy szybciej – wiele zależy od zrozumienia organizacji, co tak naprawdę znaczy zwinność. W odpowiednio przygotowanych warunkach, przy ścisłej współpracy IT oraz biznesu, wartość płynąca z gotowego oprogramowania może ujawnić się wcześniej, niż miało by to miejsce w przypadku klasycznego modelu kaskadowego.

3. Agile jest dobry, ale dla startupów

Przykłady taki firm jak Yahoo! czy Salesforce pokazują, że Scrum oraz inne praktyki agile’owe znajdują zastosowanie również w dużych, rozbudowanych przedsiębiorstwach. Może być to sposób na przywrócenie pierwotnej – zatraconej na skutek rozrostu – dynamiki firmy w obszarze wytwarzania oprogramowania.

4. Kadra kierownicza nie jest już nam potrzebna

Nie jest prawdą, że średni szczebel zarządzania w firmie nie jest potrzebny. Co więcej, aktywne działanie managementu w Scrumie jest potrzebne jak nigdy dotąd. Tworzenie przestrzeni do działań, pomoc w usuwaniu przeszkód czy wsparcie rozwoju pracowników to tylko część obowiązków managera w środowisku agile’owym.

5. W końcu nie musimy planować

Na kiedy to będzie?” to znienawidzone pytanie w zespołach deweloperskich. Niektórzy postrzegają agile’a jako możliwość ucieczki od planowania i odpowiadania na trudne pytania dotyczące terminów. Nic bardziej mylnego – planowanie w agile’u jest dostępne na wielu poziomach i stanowi stały element każdej iteracji, bez względu na jej długość.

Photo by Febiyan on Unsplash

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.