5 mitów dotyczących agile’a

Agile. Dla jednych jedyne słuszne podejście do tworzenia oprogramownia, dla innych wyłącznie marketingowo opakowany chaos. Podczas rozmów jednych i drugich pada wiele śmiałych stwierdzeń. Nie wszystkie z nich są prawdziwe.

Poniżej pięć mitów dotyczących agile’a, które słyszę najczęsciej:

1. Wreszcie nie musimy tworzyć dokumentacji

To, że kompletna dokumentacja nie istnieje w momencie, gdy zasiadamy do kodu nie oznacza, że nie ma jej w ogóle. To, że może nie mieć postaci 30-stronicowego dokumentu nie znaczy, że nie wiadomo, co trzeba zrealizować w projekcie. Zgodnie z najlepszymi praktykami, w agile’u dokumentacja powstaje ad-hoc, w konkretnym wymiarze, na wymaganym poziomie szczegółowości.

2. Teraz projekty będziemy robić szybciej

Oprogramowanie może być dostarczane wcześniej. Nie zawsze jednak agile znaczy szybciej – wiele zależy od zrozumienia organizacji, co tak naprawdę znaczy zwinność. W odpowiednio przygotowanych warunkach, przy ścisłej współpracy IT oraz biznesu, wartość płynąca z gotowego oprogramowania może ujawnić się wcześniej, niż miało by to miejsce w przypadku klasycznego modelu kaskadowego.

3. Agile jest dobry, ale dla startupów

Przykłady taki firm jak Yahoo! czy Salesforce pokazują, że Scrum oraz inne praktyki agile’owe znajdują zastosowanie również w dużych, rozbudowanych przedsiębiorstwach. Może być to sposób na przywrócenie pierwotnej – zatraconej na skutek rozrostu – dynamiki firmy w obszarze wytwarzania oprogramowania.

4. Kadra kierownicza nie jest już nam potrzebna

Nie jest prawdą, że średni szczebel zarządzania w firmie nie jest potrzebny. Co więcej, aktywne działanie managementu w Scrumie jest potrzebne jak nigdy dotąd. Tworzenie przestrzeni do działań, pomoc w usuwaniu przeszkód czy wsparcie rozwoju pracowników to tylko część obowiązków managera w środowisku agile’owym.

5. W końcu nie musimy planować

Na kiedy to będzie?” to znienawidzone pytanie w zespołach deweloperskich. Niektórzy postrzegają agile’a jako możliwość ucieczki od planowania i odpowiadania na trudne pytania dotyczące terminów. Nic bardziej mylnego – planowanie w agile’u jest dostępne na wielu poziomach i stanowi stały element każdej iteracji, bez względu na jej długość.

Photo by Febiyan on Unsplash

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.