Agile. Dla jednych jedyne słuszne podejście do tworzenia oprogramownia, dla innych wyłącznie marketingowo opakowany chaos. Podczas rozmów jednych i drugich pada wiele śmiałych stwierdzeń. Nie wszystkie z nich są prawdziwe.
Poniżej pięć mitów dotyczących agile’a, które słyszę najczęsciej:
1. Wreszcie nie musimy tworzyć dokumentacji
To, że kompletna dokumentacja nie istnieje w momencie, gdy zasiadamy do kodu nie oznacza, że nie ma jej w ogóle. To, że może nie mieć postaci 30-stronicowego dokumentu nie znaczy, że nie wiadomo, co trzeba zrealizować w projekcie. Zgodnie z najlepszymi praktykami, w agile’u dokumentacja powstaje ad-hoc, w konkretnym wymiarze, na wymaganym poziomie szczegółowości.
2. Teraz projekty będziemy robić szybciej
Oprogramowanie może być dostarczane wcześniej. Nie zawsze jednak agile znaczy szybciej – wiele zależy od zrozumienia organizacji, co tak naprawdę znaczy zwinność. W odpowiednio przygotowanych warunkach, przy ścisłej współpracy IT oraz biznesu, wartość płynąca z gotowego oprogramowania może ujawnić się wcześniej, niż miało by to miejsce w przypadku klasycznego modelu kaskadowego.
3. Agile jest dobry, ale dla startupów
Przykłady taki firm jak Yahoo! czy Salesforce pokazują, że Scrum oraz inne praktyki agile’owe znajdują zastosowanie również w dużych, rozbudowanych przedsiębiorstwach. Może być to sposób na przywrócenie pierwotnej – zatraconej na skutek rozrostu – dynamiki firmy w obszarze wytwarzania oprogramowania.
4. Kadra kierownicza nie jest już nam potrzebna
Nie jest prawdą, że średni szczebel zarządzania w firmie nie jest potrzebny. Co więcej, aktywne działanie managementu w Scrumie jest potrzebne jak nigdy dotąd. Tworzenie przestrzeni do działań, pomoc w usuwaniu przeszkód czy wsparcie rozwoju pracowników to tylko część obowiązków managera w środowisku agile’owym.
5. W końcu nie musimy planować
„Na kiedy to będzie?” to znienawidzone pytanie w zespołach deweloperskich. Niektórzy postrzegają agile’a jako możliwość ucieczki od planowania i odpowiadania na trudne pytania dotyczące terminów. Nic bardziej mylnego – planowanie w agile’u jest dostępne na wielu poziomach i stanowi stały element każdej iteracji, bez względu na jej długość.
Jedna odpowiedź