Jednodniowe Sprinty w Scrumie

Od zawsze byłem fanem krótkich sprintów. Dostrzegam dużą wartość w skracaniu pętli feedbacku przy jednoczesnym minimalizowaniu niepewności związanej z wytwarzaniem oprogramowania.

Myślałem ostatnio o prostym eksperymencie – przez tydzień lub dwa chciałbym pracować z zespołem używając 1-dniowych sprintów.

Zakładając 8h dzień pracy, na właściwą pracę – po odjęciu czasu potrzebnego na zdarzenia scrumowe – pozostaje 378 minut, tj. 6h 18 minut.

Oto jak wyglądał by szkielet zdarzeń scrumowych:

Patrząc na powyższe liczby, pierwsze co przyszło mi do głowy, to stwierdzenie „wymagające te timeboxy”. Po dłuższym zastanowieniu jednak, kiedy ponownie uzmysłowiłem sobie, że mówimy po prostu o organizacji jednego dnia pracy, wartości te przestały mnie zadziwiać.

Zakładam, że pewne założenia muszą zostać spełnione, aby takie podejście miało szansę powodzenia, do głowy przychodzą mi następujące punkty:

  • zespół realizuje w sprincie 1-2 naprawdę małe funkcjonalności
  • członkowie zespołu bardzo dobrze potrafią ze sobą współpracować i dzielić się pracą (wykorzystują np. swarming)
  • elementy Product Backlogu są bardzo małe, nie zależą od siebie, a jednocześnie przynoszą wartość
  • wykorzystywane jest podejście walking skeleton, tak aby na koniec sprintu pokazać coś potencjalnie zbywalnego, operując mocno głębią odwzorowania szczegółów
  • brak znaczących zależności zewnętrznych (np. oczekiwanie kilka godzin na jakiekolwiek zasoby odpada)
  • sprawny Scrum Master potrafiący moderować tak ekstremalne podejście do dewelopmentu

Co sądzicie? A może ktoś z Was pracował już z 1-dniowymi sprintami?

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Jacek Wieczorek

Jacek Wieczorek

Jestem konsultantem zwinności i praktykiem podejścia agile. Napisałem książkę "Labirynty Scruma" o sprawdzonych sposobach na najczęstsze pułapki w Scrumie. Pomagam przekształcać organizacje w miejsca, w których efektywnie tworzone są wartościowe produkty. Prowadzę bloga jacekwieczorek.pl, współtworzę podcast Porządny Agile oraz portal Agile247. Na co dzień pomagam klientom działając jako konsultant w firmie 202 Procent, którą współtworzę z pasjonatami zwinności.

6 odpowiedzi

  1. @LUkasz – ciekawa obserwacja. Generalnie widzę miejsce na implementację praktyk Kanbana wewnątrz Scruma, jednak samo skrócenie Sprintu do jednego dnia nie daje mi pewności, że zasady oraz praktyki Kanbana będą respektowane i stosowane. Wizualizacja procesu, limitowanie WIP czy zarządzanie flow procesu może w tym przypadku pomóc, musi jednak wystąpić w wyniku świadomej decyzji zespołu.

  2. Wszystkie, ale to dokładnie WSZYSTKIE kompetencje musiałbyć mieć w zespole. Nic nie mogłoby zależeć od zewnątrz. Jeśli coś zależałoby od zewnątrz, to przy takim reżimie pracy najmniejsze opóźnienie zewnętrzne powodowałyby po prostu niedowiezionie stories.

      1. @Tafla – zgadzam się z tym ograniczeniem. Jeśli chodzi o zależności, to może to jest słoń w pokoju, którego czas wyprosić, aby nieco przyspieszyć?

        1. Jestem za jak największą autonomią zespołu. Zebranie wszystkich kompetencji jest jak najbardziej dobrze, ale niestety nie zawsze możliwe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.